Cékla

A cékla az egyik legfontosabb téli vitamin- és ásványianyag-forrásunk, ennek megfelelően lehetőség szerint minél többet igyekezzünk fogyasztani belőle.......! Ez sokak számára komoly kihívást jelent, mert nem kedvelik a céklát vagy csak nem ismerik a sokrétű felhasználhatóságát. Őszintén bevallva, korábban én is csak savanyúságként fogyasztottam, de mostanra már nagyon sok, ízletes felhasználási módjával ismerkedtem meg és így többet is fogyasztunk belőle.

Lássuk először is, hogy miért is olyan fontos és nélkülözhetetlen élelmiszer a cékla;

A monda szerint Nagy Károly annyira bízott a cékla gyógyító erejében, hogy rendeletben tette közzé kötelező termesztését. 
A cékla a libatopfélék családjába (Chenopodiaceate) tartozik. Kétéves növény, amelynek levelei az első évben tőlevelek, a másodikban szárlevelek. Szára a második évben képződik. A növénynek karógyökere van, amely a répatestek kialakításában játszik fontos szerepet. Gyökere húsos, leveses.
A megvastagodott répatestet fogyasztjuk, amelynek alakja lehet gömbölyű, hengeres vagy lapos. A répahús színe általában vörös, de lehet sárgás is. Hazánkban általában csak a vörös változatát termesztik.
A kutatások szerint Elő-Ázsiából került Ázsiába (itt gyógyításra is használták), majd onnan Európába. A Földközi-tenger környékén őshonos.
A cékla nagy mennyiségben tartalmaz jó vízkötő képességű pektint.
A cékla kiváló vérképző, és jól szabályozza a máj anyagcsere folyamatait. Egyes vizsgálatok szerint megakadályozza a daganatos sejtek szaporodását is.
Számos vizsgálat bebizonyította, hogy a céklalé segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, ezért bizonyos helyeken kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység esetén. A cékla, A, B1, B2 és C- vitamint tartalmaz, ásványi anyagok közül pedig folsavat, foszfort, ként, nátriumot, káliumot valamint magnéziumot. Jelentős szerepe van a méregtelenítésben, és egyensúlyban tartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulhat. A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek, és várandós anyák is bátran fogyaszthatják.
A népi gyógyászat javasolja a céklalé fogyasztását menstruációs zavarok esetén is.
A szervezet a zöldségek közül a céklából tudja kinyerni a legtöbb vasat.

A cékla legegyszerűbb fogyasztási módja, a gyümölcscentrifuga segítségével kinyert céklalé, melyet mindenképp célszerű keverni almával és répával, a fogyaszthatóság kedvéért, lévén a céklalé önmagában nem egy ízletes fogás. Családunkban az egyik legkedveltebb felhasználási mód a sóban sütén. Tepsiben elterítünk 1 kg sót. A céklákat alaposan megmossuk, majd sóban megforgatjuk és sóágyra helyezve sütőbe rakjuk és 130 °c-on 1,5-2 órát sütjük, mérettől függően. Ha egy hegyes kést könnyedén bel tudunk szúrni, akkor elkészült. Ha kihűlt, meghámozzuk (célszerű gumikesztyűben ), majd kis kockákra vágjuk és fogyaszthatjuk magában, köretként, párolt lila káposztába keverve vagy balzsamecetes-olívás marináddal salátának. 
A céklából ízletes levest is készíthetünk és bogyós gyümölcsökkel vagy csokoládéval párosítva desszertekbe is kiváló!

Céklaleves, szecsuániborsos ropogóssal

vöröshagyma 0,10
sárgarépa 0,20
gyökér 0,10
zeller 0,10
cékla 0,30 (20 dkg apróra , 10 dkg hasábra vágva)
vaj 0,05
víz 1,5
só, szemes bors (10 db)

A vajon megfonnyasztjuk a finomra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a karikára vágott zöldségeket és a céklát. Megpároljuk a zöldségeket, sózzuk, hozzáadjuk a szemes borsot, majd felöntjük vízzel, és intenzív ízű és színű levest főzünk, majd leszűrjük.. A 10 dkg hasábokra vágott céklát vajon megpároljuk ás tálalásnál adjuk betétként a levesbe.

Szecsuániborsos ropogós:
olaj                    0,05
liszt                    0,05
tojásfehérje      0,05
só, szecsuánibors
A massza összetevőit simára keverjük és vékonyan felkenjük egy szilikonos sütőpapírra, majd 180°-on 2-4 perc alatt készre sütjük, csirákkal díszítve a tányér szélére helyezzük.






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése