Teljes értékű táplálkozás
A teljes értékű táplálkozással foglalkozó cikksorozatban a táplálkozási piramis elvének megfelelően esik szó az egyes élelmiszercsoportok jelentőségéről, fogyasztásukra javasolt mennyiségéről és minőségéről. A korábban megjelent cikkekben a gabonák, zöldség- és gyümölcsfélék szerepeltek, most az állati fehérjék, ezt követően a zsírok, olajok, cukor és só. Befejezésként a vegyszermentes termelésből származó bio élelmiszerek kerülnek „terítékre”.
3. Hús, tej, tojás

Jó megoldás a növényi fehérjéket kombinálni mérsékelt mennyiségű állati fehérjével, pl. tojás, sajt. Az állati belsőségek és a zsír túlzott fogyasztása azért nem javasolt, mert ezek kiválasztó, raktározó szervek, méreganyagot tartalmazhatnak (pl. máj, vese) az emésztés és az állat által elfogyasztott takarmány minőségétől függően. Minden zsírszövet jó raktára hosszabb távon is a szennyező anyagoknak. Az állati fehérjék emésztése tovább tart, jobban igénybe veszi az emésztő rendszert. Ennek oka a húsok magas fehérjetartalma és az emésztés során képződő purinok (pl.húgysav), amelyek idővel az ízületekben lerakódhatnak. Hústermeléskor a takarmányozás által nagy a takarmány(gabona) értékesülési vesztesége, amikor a gabonafehérjét az állatok takarmányozásával húsfehérjévé alakítjuk át. Átlagban 7 gabona kalória takarmányozásával lesz 1 állati kalória: hús, tej, tojás. A teljes értékű táplálkozás arra is törekszik, hogy a kevesebb állati fehérje fogyasztásával kevesebb takarmányt használjon fel és ezáltal is mérsékelje a világ táplálkozási fehérje hiányát. Az állattenyésztésnek túl sok növényi fehérjére van szüksége ahhoz, hogy különböző állati termékeket állítson vele elő, amit aztán kész állati termék formájában elfogyasztunk, aminek túlzott fogyasztása egészségügyi problémákhoz vezethet.
A túlzott állati fehérje fogyasztásból eredő betegségek a fejlett országok lakosságát érintik leginkább egészségügyi szempontból. A teljes értékű táplálkozás a tejet és tejtermékeket többségében savanyított tejkészítmények (joghurt, kefir, túró, sajt) formájában ajánlja, mert a tej nehezen emészthető, viszont savanyított formában (a baktériumok feltáró munkája miatt) a gyomor számára könnyebben emészthetővé válik. A tej és tejkészítmények is fontos fehérje és kalcium, valamint B2, B12, és A vitamin források. Fehérjére tehát szervezetünknek szüksége van. Mind az állati mind a növényi fehérjék értékesek, de gondoljuk át, hogy valóban mindig a szükséges és elégséges mennyiségben és minőségben fogyasztjuk-e őket.
Dr Varga Adrienne egyetemi adjunktus - SZIE KTI
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése